Best viewed at 800 x 600 resolution
2003
American Dairy Goat Association
National Saanen Show
 
July 15, 2003  ~  Des Moines, Iowa
Judge -  Jeff Kline, Texas
Consulting Judge - Jennifer Lynn Bice, California
~
 Number of Exhibitors:
Number of Saanens judged: 168 ~   Junior does 66  ~  Senior does 102
~UNDER CONSTRUCTION ~
In the meantime the official ADGA website  & Adam Milron of Infinity Web Designs have photos of the champion(s) online.
GRAND CHAMPION & BEST UDDER 
RESERVE GRAND CHAMPION & RESERVE UDDER
Windsor-Manor WMV Francine  
S: Windsor-Manor AA Victor
D:  Windsor-Manor DM Delights Dee
 
Owner: Dennis & Patricia Dean - Ohio
Breeder: Diana Lee Patton - Ohio

Photo courtesy Jeff Kline - United Caprine News
Washoe-Zephyr 24 Karat 
S:  Companeros Cascade Comet 
D: Washoe Zephyr Angel's Touch 
Owner:  Margaret Wagner-Dewitt - Colorado 
Breeder:  Gail  Gann & Kelly Gann - Washington 

Photo courtesy Jeff Kline - United Caprine News
JUNIOR CHAMPION
RESERVE JUNIOR CHAMPION
Snow Bird Kea 
S: Snowbird Conner
D:Snowbird Kabuki 
 
O/B: Kathryn A. Posey - Washington
 

Photo by Kate Posey
CryBaby Farms PR Lira 
 S: Heavenly "Poor" Farm Prime Rate 
D: Marcu Acres La Dolce Vita 
O/B: Margaret Wagner Dewitt - Colorado
DAIRY HERD 
BEST THREE SENIOR DOES
Dennis & Patricia Dean 
 Ohio 
Dennis & Patricia Dean 
 Ohio 
SENIOR GET OF SIRE
PRODUCE OF DAM
Willow Run VQ Claude Raines 
 S: Windsor ManorWMDM Visionquest 
D: Willor RunHallmark Calandra  
O: William Jr & Linda Pearson - Georgia 
 B: Dennis & Patricia Dean
Rock-Point Eliza Doolittle 
S: des Ruhigestelle Gen. E. Leah
D: Rock Point Samson's Delilah  
 
O/B: Linda Pearson 
DAM & DAUGHTER
JUNIOR GET OF SIRE
Willow Run Ansell Smirk
S: Willow Run Legacy Ansell
D:Willow Run Stimulator Smile
O/B: Dennis & Patricia Dean
Willow Run VQ Sneer
S: Windsor Manor WMDM Visionquest
D: Willow Run Ansell Smirk
O/B: Dennis & Patricia Dean
McQuitty-Farm Ammo's Attidude 
S: McQuitty-Farm Allison's Ammo 
D: McQuitty-Farm Aloha
Leslie Gosnell & Family - Michigan

Photo by Kate Posey
BEST THREE JUNIOR DOES
PREMIRE SIRE
Dennis & Patricia Dean 
 Ohio
Briarwind Pharoh Talut 
Breeder: Jeanne M Leger 
Owner: Mrs Fern L Acton 
PREMIRE BREEDER
PREMIER EXHIBITOR
Mrs. Fern Acton 
Oregon
Dennis & Patricia Dean 
 Ohio
HIGHEST 305 DAY MILK PRODUCTION
HIGH LIFETIME PRODUCTION MILK
Des-Ruhigestelle Elowah 
Mrs Fern L Acton
Klisse's NL Desire Of Hope  
Klisse Goodey
 HIGH LIFETIME PRODUCTION FAT
Des-Ruhigestelle Elowah 
Mrs Fern L Acton
~
! CONGRATULATIONS !
To NSBA's Klisse Foster of Indiana
Klisse's Sable doe GCH Klisse's GSMS Triumph of Hope (7 yr) was  selected ADGA National Champion Recorded Grade doe for the 4th year in a row! 
~
 
||Jr Kids||Intermediate Kids  ||Senior Kids  ||Jr Yearling  || Sr Yearling  ||Jr Best Three ||Jr Get Of Sire||
|| Yearling Milkers ||  2 Years  ||3 Years  ||  4 Years ||5 & 6 Years  ||7 Years Dairy Herd  || 
||Sr Best Three Females  ||Sr Get Of Sire ||Produce of Dam  ||Dam & Daughter  ||
Photos courtesy Sue & Dan Loftus

Photos courtesy Sue & Dan Loftus

 

Saanen Junior Kids 
  in class
 1.  
Rudy-Vallley Mercy O'Monique 
S: Pleasant-Grove Uriah 
D: Tufy-Valley Monique O'Monica 
O/B: Rudy Valley Farm 
2.  
Childs Acres Tara/Rudy Trinity 
S: Cherrypines Ethel/Bob Rudy 
D: Childs-Acres Tess/Dom Tara 
O/B:  Mr. & Mrs. Dan Loftus Sr. 
 3.  
Irish Valley WRM Philosopy (sp) 
S: Willow Run McBain Mentor 
D: Willow Run Aloka Piffle 
O/B: Leslie Gosnell & Family 
 4.  
Tradewinds RL Vanessa 
S: Willow-Brook Designer R. Lauren 
D: Tradewinds ROC Victory 
O: Cheryl Landeck 
B: Justin Landeck 
 5.  
Royal Colors CP JP Patriot Screndipity 
S: Cherrypines CJ Patriot 
D: Royal Colors CWOD Porcia 
O/B: Todd Biddle 
 6.  
AHH-Hickory-Hill Scarlett 
S: Frostline Rambo 
D: AHH-Hickory-Hill Jezibel 
O/B: Joe, Marianne, Amy Brown 
 7.  
Tradewinds RL Vera 
S: Willow-Brook Designer R Lauren 
D: Tradewinds Jace's Villa 
O: Cheryl Landeck 
B: Justin Landeck 
 8.
Iceberg SQ Dew Misty 
S: Maple-Oak Javic Seaquake 
D: Rudy-Valley Mountain Dew 
O/B: Nicholas Kaplewski 
 9.  
AHH-Hickory-Hill Seanna 
S: Oleasant-Grove SSP Jackpot 
D: AHH-Hickory-Hill Rina 
O/B: Joe, Marianne, Amy Brown 
~
Saanen Intermediate Kids
  in class
1.  
Irish Valley MFA Vreneli 
S: McQuitty-Farm Ammo's Attidude 
D: The N'Chanted Victoria 
O/B: Alicia Gosnell 
 2.  
Rudy-Valley Mercedes O'Monica 
S: Pleasent-Grove Uriah 
D: Rudy Valley Monica O'Mona 
O/B: Rudy Valley Farm 
3.  
Maple-Oaks Sault Aniel 
S: Lake-Country Romantic Mersault 
D: Lake-Country Shobiz Amber 
O/B: Joshua Kaplewski  
 4. 
Tradewinds RL Rosita 
S: Willow-Brook Designer R Lauren 
D: Tradewinds Tony's Rachel Too 
O: Cheryl Landeck 
B: Justin Landeck  
 
 5.  
Maple-Oaks Sault Aurelia 
S: Lake-Country Romantic Mersault 
D: Lake-Country Shobiz Amber 
O/B: Joshua Kaplewski  
 6. 
Rudy Valley Loretta O'Laodicea 
S: Rudy Valley Jolly O'Polly 
D: Rudy valley Laodicea O'Dolynn 
O/B: Rudy Valley Farm 
 7. 
Irish Valley MFA Caramel Cream 
S: McQuitty Farm Ammo's Attidude 
D: Wild Willow Hershey Caramel 
O/B: Leslie Gosnell & Family 
 8.  
Crybaby Farms Sanam 
S: Crybaby Farms Standardpvtlable 
D: Crybaby Farms TAJ Mahal 
O/B: Margaret Wagner DeWitt 
 9.  
Bit-A-Heaven MFA Hadassah 
S: McQuitty Farm Ammo's Attidude 
D: Wild Willow Prime Hildebrand 
O: Alicia Gosnell
B: Harvey & Debbie Hoffman
 
10.  
Maple Oak MD Poppyseed 
S: Lake-Country Romantic Mersault 
D: Singing Spruce Vortex Phlox 
O/B: Joshua Kaplewski  
11. 
Maple Oak Sault Paramora 
S: Lake-Country Romantic Mersault 
D: Singing Spruce Stylishparamour 
O/B: Joshua Kaplewski  
 12. 
The Nida's Star 
S: 13-Hycountry Casey
D: The Nida's Priscilla
 
O: Jamie & Irene Burks
B: Judy Nida
 
 13.  
Noble Springs WRSE Janet 
S: Willow Run stimulator Erik 
D: Noble Springs Xavier's Janie 
O/B: Dustin Noble 
 14.  
AHH-Hickoty-Hill Storm 
S: Frostline Rambo 
D: Ahh-Hickory-Hill Natasha 
O/B: Joe, Marianne, Amy Brown  
15. 
Rudy Valley Marcella O'Monica 
S: Pleasant Grove Uriah 
D: Rudy Valley Monica O'Mona 
O/B: Rudy Valley Farm 
~
Saanen Senior Kids
  in class
1.  
Jug Tavern's  Roman Holiday 
S: Willow Run VQ Claude Raines 
D: Rock Point Holly Golightly 
O/B: William Jr & Linda Pearson 
 2.  
Rock Point Alamo's Dallas 
S: Rock Point Man After Midnite 
D: Rock Point Remember the Alamo 
O/B: William Jr & Linda Pearson 
 3. 
des Ruhigestelle Dobby Elf 
S: Briarwind Pharoh Talut 
D: des Ruhigestelle Elerrina 
O/B: Fern Acton 
 4.  
Klisse's LCSC Integrityofhope 
S: AS1152826 ? 
D:  Klisse's PM Illusion of Hope 
O/B: Bruce & Klisse Foster 
 5.  
Rock Point Voyagers Twiddledee 
S: The Goldenbrookefantastcvoyagr 
D: Rock Point P Looking Glass 
O/B: William Jr & Linda Pearson 
6.  
Rock Point Voyagers Twiddledum 
S: The Goldenbrookefantastcvoyagr 
D: Rock Point P Looking Glass 
O/B: William Jr & Linda Pearson 
 7. 
Lady-K WRSE Secret 
S: Willow Run Stimulator Erik 
D: Lady-K MFA Promise 
O/B: Karen Smith 
 8.  
Maple Oak Javic Viviana 
S: Lake Country Tsunamic Javi 
D: Singing Spruce Sun Vivalette 
O/B: Joshua Kaplewski 
 9. 
Rock Point Tessys Montego Bay 
S: The Goldenbrookefantastcvoyagr 
D: Rock Point Typhoone Tessy 
O/B: William Jr & Linda Pearson 
10.  
Bethel Abund Salty Sugar 
S: Bethel Bold kool Cash Abundant 
D: Bethel Ravi Salty 
O: Peter Kopriva
B: Bethel
 
~
 
Saanen Junior Yearling
Not in Milk, 1 in class
 1.  
Willow Run Disco Rainbow 
S: Willow Run Stimulator Disco 
D: Willow Run DRZ Rayna 
O/B: Dennis & Patricia Dean 
~
Saanen Senior Yearling
Not in Milk,   in class
 1. 
Junior Champion 
Snow Bird Kea 
S: Snowbird Conner 
D:Snowbird Kabuki  
O/B: Kathryn A. Posey 
 2.  
Reserve Junior Champion 
Crybaby Farms PR Lira 
S: Heavenly "Poor" Farm Prime Rate 
D: Marcu Acres La Dolce Vita 
O/B: Margaret Wagner Dewitt 
3. 
Rocky Run Roques Carmel 
S:Rocky Run LC's Rogue  
D:Rocky Run Jessie's Candy  
O:Beverly R. Johnson 
B: Pat Hendrickson 
 
 4. 
Tradewinds MOW Victoria Secret 
S: Tradewinds Man-O-War 
D: Tradewinds ROC Victoria 
O: Cheryl Landeck 
B: Justin Landeck
 
5.  
des Ruhigestelle Elessea 
S: Briarwind Pharoh Talut 
D: des Tuhigestelle Elfin 
O/B: Fern Acton 
 6. 
Snowbird Kaz 
S: Snobird Conner 
D: Snowbird Kabuki 
O/B: Kathryn Posey 
 7.  
NYRL Real Goats Snows Daisy
S: Kickadee Hill Rayleah
 
D: Rock Point Snow White 
O/B: NYRLE Real Goats  
 8.  
The Nida's Lucke's Holly 
S: Two Ceders CJ Luke 
D: The Nida's Haleshia 
O: Rachel McGregor 
B: Judy Nida 
 9.  
des Ruhigestelle Likely 
S: Briarwind Pharoh Talut 
D: Nu-Tog A-San Leah Anne 
O/B: Fern Acton 
10.  
Royal Colors LCOS Roma 
S: Lake Country Opus Sachem 
D:Albenhaus Lilac 
O/B: Todd Biddle 
11.  
Royal Colors CPJP Renee 
S: Cherrypines CJ Patriot 
D: Toyral Colors CPW Noodle 
O/B: Todd Biddle 
12.  
Royal Colors LCOS Rose 
S: Lake Country Opus Sachem 
D:Albenhaus Lilac 
O/B: Todd Biddle 
13.  
Willow Run Arapaho Dresden 
S: Willow Run McKinley Arapaho 
D: Windsor Manor Victors Dream 
O/B: Dennis & Patricia Dean 
14.  
Childs Acres Tara/Reasontinker 
S: Companeros Voice of Reason 
D: Childs Acres Tess/Dom Tara 
O/B: Dan & Sue Loftus 
15.  
OHF Sachem's Faccia Luna 
S: Lake Country Opus Sachem 
D: OHF Flame's Fayette 
O/B: Todd Biddle 
16.  
Childs Acres Tara/Reasontralee 
S: Companeros Voice of Reason 
D: Childs Acres Tess/Dom Tara 
O/B: Dan & Sue Loftus 
17.  
Two Ceders Reba II 
S: Two Ceders C. Howie 
D: Two Ceders Eve 
O/B: Jamie & Irene Burks 
18.  
Snobird Kamille 
S: Snowbird Conner 
D: Snowbird Kit's Kameo 
O/B: Kathryn Posey 
19.  
The Schoolbarnjuliet/Bobjoanna 
S: Cherrypines Singing Bob 
D: Cherrypines Juliet 
O: Teri Loftus & Family 
B: Lori Marvin 
20.  
Irish Valley WEM Vienna 
S: Willow Run McBain Mentor 
D: The N'Chanted Victoria 
O: Alicia Gosnell 
B: Leslie Gosnell & Family 
~
Best Three Jr Does
8  in class
 1.  
Kathryn Posey 
Washington 
 2.  
Leslie Gosnell & Family 
Michigan  
3.  
Sheryl Landeck 
4. 
Fern Acton 
Oregon 
5. 
Will Pearson 
Georgia 
6. 
Todd Biddle 
Pennsylvania 
7.
Joshua Kaplewski
Wisconsin
8. 
Joe, Marianne & Amy Brown 
~
Junior Get of Sire
  in class
1.  
McQuitty Farms Ammo's Attidude 
S: McQuitty Farms Allison's Ammo 
D: McQuitty Farm Aloha 
O: Leslie Gosnell & Family 
B: Diana McQuitty & Bill Woodard 
2.  
Snow Bird Conner 
S: Snowbird Kit's Klancy 
D: Hi Land LI Rose Ctyrtal 
O/B: Kathryn Posey 
3.  
Willow Brook Designer R Laurin 
S: Willow Brook Valiant Design 
D: Susan's Cuontry Kids XL Lauren 
O: Cheryl Landeck 
B: Cari Eshelman Brown 
4. 
Briarwind Pharoh Talut 
S: Sartyr Cascade Pharoh 
D: Briarwind Shiloh Tasmin 
O: Farn Acton 
B: Jeanne Leger 
5.  
Lake Country Opus Sachem 
S: Lake Country Sno Magnum Opus 
D: Lake Country OLE Satin Doll 
O: Gail Biddle 
B: Kim Olson  
6.  
The Goldenbrookfantasticvoyagr 
S: CGS Sire 
D: CGS Dam 
O: William Pearson Jr 
B: Enward Cavanagh  
7.  
Lake Country Romantic Mersault 
S: Two Ceders CC Joshua 
D:  Lake Country Tsunamic Moana 
O: Joshua Kaplewski 
B: Kim Olson 
8. 
Pleasant Grove Uriah 
S: Singing Spruce Sun Premonition 
D: Singing Spruce AMPS Palisade 
O: Rudy Valley Farm 
B: Craig Koopmann 
9.  
Frostline Rambo 
S: Willow Run VQ Claude Raines 
D: Frostline Elfshotte 
O: Joe, Maryanne, & Amy Brown 
B: Rebecca Bell Cornwell 
~
Photos courtesy Dan & Sue Loftus

Photo courtesy Heather Johnson
Saanen yearling milkers
 in class
 1.  (1st udder) 
Willow Run Braveheart SI 
S: Willow Run McBain Braveheart 
D: Willow Run Alex Oui 
O/B: Dennis & Patricia Dean 
 2.  
Cherrypines Ali Boba 
S:  Cherrypines Singing Bob 
D: Cherrypines Cute Tomatoe 
O/B: Judy Morrison 
 3. 
Willow Run VQ Sneer 
S: Windsor Manor WMDM Visionquest 
D: Willow Run Ansell Smirk 
O/B: Dennis & Patricia Dean 
 4.  
des Ruhigestelle Llyonesse 
S: Briarwind Pharoh Talue 
D:  des Ruhigestelle Leota 
O/B:  Fern Acton 
 5.  
Springfield Oaks Cuesta 
S: Springfield Oaks 4BHB Saguaro 
D:  Springfield Oaks OHA Cholla 
O: Todd Biddle 
B: Elizabeth Henning 
6.  
Merrymore Love is LIke a Rose 
S: des Ruhigestelle Elphin 
D: Jug Tavern's Sensational Sabra 
O: William Jr & Linda Pearson 
B: Jane Stovall 
 7.  
des Ruhigestelle Epitome 
S: Willow Run DRZ Atlas 
D: des Ruhigestelle Eleme 
O/B: Mrs Fern Acton 
 8.  
Crybaby Farms Shardonay 
S: Washoe Zephyr No Fear 
D: Crybaby Farms Petite Syrah 
O/B: Margaret Wagner DeWitt 
 9.  
des Ruhigestelle Enya 
S: Willow Run DRZ Atlas 
D: des Ruhigestelle Eleme 
O/B: Mrs Fern Acton 
10.  
Crybaby Farms Mercoledi 
S: Washoe Zephyr No Fear 
D: Crybaby Farms ECCO Domani 
O/B: Margaret Wagner DeWitt 
11.  
P-K-Acres Clem's Petunia 
S: Pindell's Clem Kiddlehopperr 
D: P-K-Acres Lucas's Poppy 
O/B: Paul & Karla Timmons 
12.  
Rock Point Dasmel's Demi 
S: Willow Run VQ Claude Raines 
D: Rock Point Damsel Arise 
O: William Jr & Linda Pearson 
B: Linda Pearson 
13.  
The Nida's Rebecca 
S: The Nida's Nevada 
D: The Nida's Pennie 
O/B: Judy Nida 
14.  
Crybaby Farms Chalcedony 
S: Companeros Katsuo Denali Lama 
D: Washoe Zephyr 24 Karat 
O/B: Margaret Wagner DeWitt 
15.  
Wold Winds Wrat it's a Miracle 
S: Willlow Run Arapaho Temptor 
D: Starfire's PS Sno Marlayna 
O/B: Kristopher Trowbridge 
16.  
Sherry's DM Imari 
S: Sherry's Danceman 
D: Sherry's NCJC Intrepid 
O/B: Sherry Panuska 
17.  
Willow Run Ansell Sugi 
S: Willow Run Legacy Ansell 
D: McQuitty Farm Suzuki 
O: Alicia Gosnell 
B: Dennis & Patricia Dean 
18.  
Willow Run Aloka Piffle 
S: McQuitty Farm Aloka 
D: Willow Run Stim Paraphenalia 
O: Alica Gosnell 
B: Dennis & Patricia Dean 
19.  
Rock Point Shinning as the Sun 
S: Willow Run Mentor Brice 
D: Rock Point Eternally Graceful 
O/B: Linda Pearson 
20.  
Two Ceders Rose 
S: Two Ceders Dream On 
D: Two Ceders Nola 
O: Paula Kopriva 
B: Jamie & Irene Burks 
~
Saanen 2 year olds
in class
 1.  (1st udder) 
Cherrypines Cute Tomato 
S:  Colquitts Jacob 
D: Cherrypine Timmie 
O/B: Judy Morrison 
2.
Royal Colors CWOP Prancer
S: The CSL Win Oh Dance
D: Beornings Dismet
O/B:  Todd Biddle

3. 
Cherrypines Eskimo Pie
S: Colquitt's Wolfman Jack
D:  Cherrypines Samantha
O/B: Judy Morrison

4. 
Des Ruhigestelle Cash Bonus
S: Briarwind  Pharoh Talut
D: TempoAwuila Cash Card
O/B: Mrs Fern Acton

 5.
Mill-Mac Calloway Margo
S: Companeros Calloway
D:  Hoanbu Andy Marlene Marla
O/B: Monica Mcgregor
 6. 
Rock Point Breakfast @ Tifanys 
S: Willow Run VQ Claude Raines 
D: Rock Point Eliza Doolittle 
O/B: Linda Pearson 
 7. 
Pleasant Grove SSP Jolt
S: Siinging Spruce Sun Permonition
D: Pleasant Grove Rocky Joanna
O/B: Craig Koopman
 
 8. 
des Ruhigestelle Eir 
S: Briarwind Pharoh Talut 
D:  des Ruhigestelle Equipoise 
O/B: Fern Acton 
 9. 
Pleasant Grove SSP Wallop 
S: Singing Spruce Sun Premonition 
D:  Pleasant Grove Rocky Wander 
O/B: Craig Koopman 
10. 
Springfield Okas OHA Marie 
S: OHF Acorn 
D:  4B JRB Barbie Doll 
O: Todd Biddle 
B: Elizabeth Henning 
11.
Wild Willow Hershey Caramel
 
S: Wild Willow N'Chant Hershey 
D:  Wild Willow Banjo Chacha 
O: Alica Gosnell 
B: Fred & Elaine Fink 
12. 
Rock Point Remember the Alamo 
S: Will Run VQ Claude Raines 
D:  Rock Point God Bless Texas 
O: William Jr & Linda Pearson 
B: Linda Pearson 
13. 
The Nida's Pricilla 
S: Two Ceders Naham 
D: The Nida's Lisa 
O/B: Judy Nida 
14. 
des Ruhigestelle Kaza 
S: briarwind Pharoh Talut 
D:  Willow Run Katrina 
O/B: Fern Acton 
15. 
Snowbird Magnolia 
S: Snowbird Kits Klancy 
D:  Hi Land LI Rose Crystal 
O/B: Kathryn Posey 
16. 
Rock Point Typhoone Tessy 
S: Rock Point Tunes Swan Song 
D:  Rock Point General Cicada 
O/B: Linda Pearson 
17. 
Caprikorn Nights Pink Pilot 
S: des Ruhigestelle Lea's Nigh 
D: Caprikorn Cash's Kamikaze 
O: Caprikorn Farms 
B: Alice Orzechowski 
18. 
Crybaby Farm Fantaja 
S: Washoe Zepher No Fear 
D: Marcus Acres China Doll 
O/B: Margaret Wagner DeWitt 
19. 
Sherry's TSM Vitality 
S: Sherry's Tsumoon 
D:  Sherry's Vogue 
O/B: Sherry Panuska 
20. 
Rock Point Eternally Graceful 
S: Willow Run VQ Claude Raines 
D: Rock Point Sweet Chariot 
O/B: Linda Pearson 
~
Saanen 3 year olds 
 in class
1. 
Grand Champion 
& Best Udder 
Windsor-Manor WMV Francine 
S: Windsor- Manor AA Victor  AS1089981 
D: Windsor-Manor DM Delights Dee  AS1018970 
Owner: Dennis & Patricia Dean  
Breeder: Diana Lee Patton
2.  
Reserve Grand Champion 
& Reserve Best Udder 
Washoe Zephyr 24 Karat 
S:  Companeros Cascade Comet 
D: Washoe Zephyr Angel's Touch 
O:  Margaret Wagner Dewitt 
B: Kelly Lee Gann 
3.  
Willow Run Ansell Smirk 
S: Willow Run Legacy Ansell 
D:  Willow Run Stimulator Smile 
O/B: Dennis & Patricia Dean 
 4.  
McQuitty Farms Alieza 
S: 3 M Farms Louie 
D: McQuitty Farm Alessio 
O: Dennis & Patricia Dean 
B: Diana McQuitty & Bill Woodward 
 5.  
des Ruhigestelle Winning Time 
S: Cherrypines Timekeeper 
D: des Ruhigestelle Winifred 
O: Jeanne White 
B: Fern Acton 
 6. 
Royal Colors BK Naomi 
S: Beornings Kosmos 
D: Albanhaus Lilac 
O/B: Todd Biddle 
 7.  
Springfield Oaks OHA Sophia 
S: OHF Acron 
D: 4B JRB Barbie Doll 
O: Todd Biddle 
B: Elizabeth Henning
 8.  
Cherry Pines Ethel Sweetwater 
S:  Kapra vista Cochise Tom A Hawk 
D:  Cherrypines Samantha 
O/B: Judy Morrison 
 9.  
Windsor Manor Vicotor's Dream
S: 
Windsor Manor AA Victor
D:  Windsor Manor AA Dreambaby
O: Dennis & Patricia Dean
 
B: Diana Lee Patton 
10.  
des Ruhigestelle Sunset
S: des Ruhigestelle Merwin
D:  Squaw Mountain Sunglow
O/B: Mrs Fern Acton
 
 
11.  
Singing Spruce AMPS Plaisade
S: 
Clovertop's Ampherage
D: Sing Spruce Stylishparamour
O: Craig Koopman
 
B: Mark & Claudia Johnson 
12.  
des Ruhigestelle Win-Swept
S: des Ruhigestelle Elwah
D: des Ruhigestelle Winner
O/B: Mrs Fern Acton
  
13.  
Rock Point Holly Golightly
S: Rock Point Man After Midnite
D:  Rock Point Eliza Doolittle
O/B: Linda Pearson
 
14.  
Snowbird Kit's Kameo
S:Snowbird Daruius
D: Snowbird Katwene's Kit
O/B: Kathryn Posey
 
15.  
Winning Ways TCH Ester
S: Two Ceders C. Howie
D: Winning Ways tCK Kathrine
O/B: Miachael & Belinda Hartfield
 
16.  
The Nida's Nugget
S: Two Ceders CJ Luke
D: The Nida's Haleshia
O/B: Judy Nida
 
17.  
Rudy Valley Monique O'Monica
S: Lake Country style Accolade
D:  Rudy Valley Monica O'Mona
O/B: Rudy Valley Farm
 
18.  
Crybaby Farms Some Saki
S: Companeros Katsuo Denali Lama
D: Companeros Atlas sattui
O/B: Margaret Wagner DeWitt
 
19.  
Wild Garden Eyanni Kamika
S: des Ruhigestelle Eyanni
D: Snowbird Tux Kaistin
O: Jennifer Posey
 
B: Robert McMannamy 
20.  
Cherrypines Peek A Boo
S: Colquitt's Jacob
D: Cherrypines Picabo
O: Todd Biddle
 
B: Judy Morrison 
~

 
Saanen 4 year olds
 in class
1.  
des Ruhigestelle Elentara 
S: Briarwind Pharoh Talut 
D: des Ruhigestelle Elf 
O/B: Fern Acton 
 2.  
Willow Run AS Thealater 
S: Willow Run AMPH Stimulator 
D: Willow Run Mason Theone 
O: Alica Gosnell 
B: Dennis & Patricia Dean
 3.  
Klisse's DRD Delusion of  Hope 
S: Des Ruhigestelle Darwin 
D: Klisse's NL desire of Hope 
O/B: Klisse Goodey 
4. 
Sherry's Marshall Vanessa 
S: Sherry's Hercules Marshal 
D: Sherry's TTRL Valentine 
O/B: Sherry Panuska
 5.  (1st udder) 
Cherrypines Samantha 
S: Colquitt's Jacob 
D:  Cherrypines Picabo 
O/B: Judy Morrison 
6. 
Springfield Oaks MYY Chuparosa 
S: Mauldins Yak-Itty-Yak 
D: Springfield Oaks 4BSN Mariposa 
O: Todd Biddle 
B: Elisabeth Henning 
 
 7. 
Snowbird Kara 
S: Snowbird C Way Kool Kat 
D: Snowbird Tux Kyra 
O/B: Kathryn Posey 
8.  
Snowbird Kool Spring 
S: Snowbird C Way Kool Kat 
D: Snowbird Irish Spring 
O/B: Kathryn Posey 
9.  
Albanhaus Snoball 
S: The Elmcreek TTAL White Spirit 
D: Albanhaus LIttle Flower 
O: Samantha Scott 
B: Doris Albano 
10.  
Sherry's Equus Brie 
S: des Ruhigestelle Equus 
D: Sherry's Image Bunny 
O/B: Sherry Panuska 
11.  
Rudy Valley Laodicea O'Dolynn 
S: Rudy Valley Wildebeest O'Flow 
D: Rudy Valley Dolynn O'Gwynne 
O/B: Rudy Valley Farm 
~
Saanen 5 & 6 Yr Old
 in class
1.  
(1st udder) 
McQuitty Farm Aloha 
S: *B Full Circle Bailey's Legacy 
D: McQuitty Farm Alysia 
O: Dennis & Patti Dean 
B: Diana McQuitty & Billy Woodward 
2001 & 02 National GCH 
2.  
Lynn Sire Valley Dehi's Batik 
S: Lynn Sire Valley Dante 
D: Lynn Sire Valley Dehi Delilah 
O: Todd Biddle 
B: Jody Polcyn
 3.  
Rock Point P Looking Glass 
S:  Clovertop's Pavlov 
D:  Rock Point Virgil's Tune 
O/B: Linda Pearson  
 4.  
The N'Chanted Victoria 
S: Jug Tavern's General N'Chant 
D: Huynfall Acres Crystal White 
O: Alica Gosnell 
B: Kevin Noe 
 5. 
The Nida's Lisa 
S: Two Ceders Karman 
D: The Nida's Koco 
O/B: Judy Nida
 6. 
Cherrypines Babycakes 
S:  Companeros Hallelujah Standard 
D: Cherrypines Door Prize 
O/B:  Judy Morrison 
 7.  
Marcus acres La Dolce Vita 
S: Marcus Acres Extra Mr. Manly 
D: Marcus Acres Dream Diane 
O: Margaret Wagner Dewitt 
B: Carolyn Marcus 
8.  
Hi Land LI Rose Crystal 
S: Lake Country Maxim Limo 
D: Hi Land P.D.D. Ice Crystal 
O: Kathryn Posey 
B: Gerald & Rosalie Hurlburt 
9.  
des Ruhigestelle Elowah 
S: North Coast Ivory Tusk 
D: des Ruhigestelle Elf 
O/B: Fern Acton 
10.  
Rudy Valley Monice O'Mona 
S: Rudy Valley Luna O'Glow 
D: Rudy Valley Mona O'Magnolia 
O/B: Rudy Valley Farm 
11.  
The Nida's Lila 
S: Two Ceders Karman 
D:The Nida's Flag 
O/B: Judy Nida 
12.  
Tradewinds Gambler's Briquette 
S: Thunder Run Irish Gambler Man 
D: Tradewinds Andy Britta 
O/B: Justin Landeck 
13.  
Tradewinds ROC Victory 
S: Tradewinds Liaison Rocky 
D: Singing Spruce CSP Victory Lap 
O/B: Justin Landeck 
14.  
Rock Point Snow White 
S: des Ruhigestell Elron 
D: Rock Point's Victoria Secret 
O: NYRLE Goats 
B: Linda Pearson 
15.  
Two Ceders PAVS Katchina 
S: Clovertop's Pavlov 
D: Floral Hill Romance 
O/B: Jamie & Irene Burks 
16.  
Kliss'e NL Minuet of Hope 
S: Nu-Tog-A-Sann Leapold 
D: Klisse's GBB Moment of Hope 
O: Laurie, Todd, Mati Petersen 
B: Klisse Goody 
~
Saanen 7 & Over
 in class
 1.  
Albanhaus Lilac 
S: Albanhaus Sambura 
D:  Albanhaus G Laurel 
O: Todd Bi33%ddle 
B: Doris Albano 
 2. 
Klisse's NL Desire of Hope 
S:  Nu-Tog-A-San Leapold 
D:  Klisse's Glimmer of Hope 
O/B:  Klisse Goodey 
 ~
 

 
Sr. Get of Sire
1.  
Willow Run VQ Claude Raines 
S: Windsor Manor WMDM Visionquest 
D: Willow Run Hallmark Calandra 
O: William W Pearson, Jr 
B: Dennis & Patricia Dean 
2.  
Brier Wind Pharoh Talut 
S: Sartyr Cascade Pharoh 
D: Briarwind Shiloh Tasmin 
O: Fern Acton 
B: Jeanne Leger 
3.  
Washoe Zephyr No Fear 
S:  Companeros Cascade Comet 
D: Washoe Zephyr No Way 
O: Margaret Wagner-Dewitt 
B: Kelly Gann 
4.  
OHF Acorn 
S: 4B CS Falcon 
D: Albanhaus Gardenia 
O: Elizabeth Henning 
B: Gail Biddle 
~
Dairy Herd
1.  
 Willow Run 
Dennis & Patricia Dean 
Ohio 
2.  
Cherrypines 
Judy Morrison 
California 
3.  
Cry Baby 
Margaret Wagner Dewitt 
Colorado 
4.  
Royal Colors 
Todd Biddle 
Pennsylvania 
5. 
Des Ruhigestelle 
Fern Acton 
Oregon 
6. 
Irish Valley 
Gosnell Family 
Michigan 
7. 
Nida's 
Judy Nida 
Kansas 
8. 
Rock Point 
William Jr & Linda Pearson 
Georgia 
9. 
Snowbird 
Kathryn Posey 
Washington 
10. 
Tradewinds 
Cheryl Landeck 
Illinois 
 ~
Best Three
1.  
Willow Run 
Dennis & Patricia Dean 
Ohio 
2.  
Cherrypines 
Judy Morrison 
California 
3.  
Rock Point 
William Jr & Linda Pearson 
Georgia 
4. 
Des Ruhigestelle 
Fern Acton 
Oregon 
5. 
Nida's 
Judy Nida 
Kansas 
6. 
Cry Baby 
Margaret Wagner Dewitt 
Colorado 
7. 
Snowbird 
Kathryn Posey 
Washingotn 
8. 
Tradewinds 
Cheryl Landeck 
Illinois 
~

 
Dam and Daughter
1.  
 Willow Run Ansell Smirk  
  Dennis & Patricia Dean 
2.  
Albanhaus Lilac 
Todd Biddle 
3. 
Washoe Zephyr 24 Karat 
Kelly Lee Gann 
4.  
Cherrypines Cute Tomatoe 
Judy Morrison 
5.  
Nida's Lisa 
Judy Nida 
6.  
Hi Land LI Rose Crystal 
Kathryn Posey 
7.  
Klisse's NL Desire of  Hope 
Klissie Goodey 
8.  
Rudy Valley Monique O'Monica 
Rudy Valley Farm 
~
Produce of Dam
1.  
 Rock Point Eliza Doolittle 
S: des Ruhigestelle Gen E Leah 
 O/B: Linda Pearson 
2. 
4-B JRB Barbie Doll 
S: Tim Tam Judge Roy Bean 
D: AS0932392 
 O: Elizabeth Henning 
B: Beverly Wallace 
3. 
des Ruhigestelle Elf 
S: des Ruhigestelle Darin 
D: des Ruhigestelle Eden 
OB: Fern Acton 
4. 
Cherrypines Samantha 
S; Colquitt's Jacob 
D: Cherrypines Picabo 
O/B: Judy Morrison 
~

 
ADGA National Saanen Show Archives:
2003 
2002 
2001 
2000
1999
1998
 
1997 
1996
 
1995 
1994 
1993
 
1992 
1991 
1990 
1989 
1988 
1987 
1986
 
1985 
1984
 
1983in progress
1982
 
1981
1980 

 
While the above information is correct to the best of our knowledge NSBA makes no claims to its accuracy.  
For official results and placings contact the 
American Dairy Goat Association 
P.O. Box 865 
Spindale, NC 28160 
1-828-286-3801  -   fax 1-828-287-0476 
adgajdw2@aol.com   -   www.adga.org
NSBA contact for this page 
Joyce Lazzaro
Return to NSBA Home Page
Modified July 27, 2003 
NationalSaanenBreeders.com
This page is best viewed in 800x600 Resolution.
If you are having problems viewing this page, you may need to upgrade your web browser.
For Netscape users, Click here
For Internet Explorer users, Click here.