1999 NSBA Saanen Specialty Show 2014 Scheudle and Past Results
DISTRICT I 

October 3, 1999 - 
Judge: Jeff Klein

Total No Junior does: 8
Total No Senior does: 10 (11)
Total No bucks:  NA

GCH Junior Doe 
Sprucerun Samantha's Margo

RGCH Junior Doe
Sprucerun Surya's Millenium

GCH & Best Of Breed Senior Doe
Mistweaver Moonfire

RGCH Senior Doe
Sweet Pea VO Tread Softly

Junior Get of Sire
No Entries

Senior Get of Sire
No Entries

Best Three Females
Mistweaver

JUNIOR DOE SHOW
CLASS #1 (0)

CLASS #2 (7)
1. Sprucerun Samantha's Margo - Kevin Fusick  (Jr CH)
2.Sprucerun Surya's Millenium - Jeff Fusick (RJr CH)
3.Sprucerun Dollly's Mollie - Kevin Fusick

CLASS #3 (1)
1. Mistweaver Larkelftt Melody - Susan Smith


GROUP CLASSES
JUNIOR GET OF SIRE
No Entries

SENIOR GET OF SIRE
No Entries

BEST THREE FEMALES
1. Mistweaver - Susan Smith
2. Sweet Pea - Dorothy Hayes


SENIOR DOE SHOW
YEARLING MILKERS: (3)
1. Mistweaver Lillia Moon - Susan Smith
2. Sweet Pea Monica's Crystal - Dorothy Hayes
3. Mistweaver Lark Song - Susan Smith

2 YEAR OLD MILKERS:  (3)
1. Sprucerun Dolly - Kevin Rusick
2.Sweat Pea Monica - Dorothy Hayes
3.Lake Country Ole Surya - Jeff Fusick

2 AND UNDER 5: (1)
1.Mistweaver Moonfire - Susan Smith  (GCH & BOB)

FIVE AND OVER: (3)
1.Sweet Pea VO Tread Softly - Ellen Hayes  (RGCH)
2.Mistweaver Lady Hawk - Susan Smith
3.Mistweaver Rosebud - Susan Smith



CHAMPION CHALLENGE:
1. Mistweaver Moonfire - Susan Smith
2. CH Beornings Jeapardy - Boerningswick

DISTRICT II 

June 11, 1999 - Allentown, PA
Judge: David Funk

Total No Junior does: 13
Total No Senior does: 25+1
Total No bucks:  NA

GCH Junior Doe 
& Best Junior Doe In Show
Royal Colors DD Loreal

RGCH Junior Doe
Leebo's Daisy

GCH & Best Of Breed Senior Doe
Albanhaus Lilac

RGCH Senior Doe
Albanhaus Melba

Junior Get of Sire
Boerings Kosmos

Senior Get of Sire
Aspen Hills Winston

Dairy Herd
Albanhaus

Dam & Daughter
Gay-More Snocal Jubilant & Little Arby Amber - Schurick

JUNIOR DOE SHOW
CLASS #1 (4)
1. Patches of Star Ginger Spice - Elly Hushour
2. Patches of Star Jazzmin - Elly Hushour
3. Patches of Star AT's Topaz - Elly Hushour

CLASS #2 (7)
1. Leebos Daisy-   Lee Benedict (RJr CH)
2. Faybelles Gwenhwyvar - Faye Benedict
3. Faybelles Wild Rose - Faye Benedict

CLASS #3 (0)
CLASS #4 (0)

CLASS #5 (2)
1. Royal Colors DD Loreal -  Todd Bibble (Jr GCH & BIS)
2. The Leebo's Kate -  Lee Benedict


GROUP CLASSES
JUNIOR GET OF SIRE
1. Beorings Kosmos - Benedict
2. Aspen Hill's O'Riley's Hightower - Hushour
3. Leebo's Sallee's Harry - Benedict

SENIOR GET OF SIRE
1. Aspen Hills Winston -  N&E Broaddus
2. Singing Spruce Victorious Sun - Hushour

DAIRY HERD
1. Albanhaus - Joe & Doris Albano
2. Royal Colors - Todd Biddle
3. Patchs of Star - Elly Hushour

DAM & DAUGHTER
1. Gay-More Snocal Jubilant & LIttle Arby Amber - Schurick
2. Windmill Acres Mystic & Araby Farm Full of Grace - Broaddus
3. OHF Flam's Fayette & Royal Colors TDR Lyric - Biddle


SENIOR DOE SHOW
YEARLING MILKERS: (7)
1. Albanhaus Maura -  Joe & Doris Albano
2. Little Araby Amber - Heather Schurick
3. Royal TDR Lyric - Todd Biddle

2 YEAR OLD MILKERS:  (6)
1. Patches of Star VM's Monique - Kimberly Hushour
2. Albanhaus Monet - Joe & Doris Albano
3. Albanhaus Monique - Joe & Doris Albano

3 YEAR OLD MILKERS:  (7)
1.Albanhaus Lilac - Todd Biddle (GCH & BOB)
2. Albanhaus Melba - Joe & Doris Albano (RGCH)
3. Gay-Mor Snocal's Jubilant - Heather Schurick

4 YEAR OLD MILKERS: (2)
1. Albanhaus Daisy Mae - Joe & Doris Albano
2. The Leebo's Caroline B - Lee Benedict

5 & OVER: (3)
1. McQuitty Farm Hot Tamale - Elly Hushour
2. CH OHF Flame's Fayette - Todd Biddle
3. Albanhaus Sallee - G7D Benedict



CHAMPION CHALLENGE (1 + GCH)
1. Albanhaus Lilac - Todd Biddle
2. GCH Albanhaus Glitter's Gem - Joe & Doris Albano

DISTRICT III 

May 8, 1999
Judge: Mary Stiles Iager

Total No Junior does: 9
Total No Senior does: 17 (19)
Total No bucks: 3

GCH Junior Doe 
Little Hope Double Trouble

RGCH Junior Doe
Little Hope Copy Cat 

GCH Senior Doe
Willow Run Merit Eclair - Dennis & Patti Dean

RGCH Senior Doe
Pebble Hill Leah - Felicia Beasley

Best Of Breed Senior Doe
CH WSU/VMP Too Beautiful for You -
Dennis & Patti Dean

GCH Buck 
Willow Run AMPH Stimulator

RGCH Buck 
Lake Country Opus Snofest

JUNIOR DOE SHOW
CLASS #1 (2)
1. Deer-Orchard Loyal MEME - Joeseph Tedford
2. Deer-Orchard Loyal Lady - Joesph Tedford

CLASS #2 (3)
1. Deer-Orchard Dia - Donna Tedford
2. Deer-Orchard Dia Allie - Donna Tedford

CLASS#3 (4)
1. Little Hope Double Trouble - Diana Buck (Jr CH)
2. Little Hope Copy Cat - Diana Buck (RJrCH)
3.Deer-Orchard Light - Donna Tedford

BUCK SHOW
JUNIOR BUCK CLASSES: none shown

SENIOR BUCKS
YEARLING BUCKS: (2)
1. Willow Run AMPH Stimulator - Dennis & Patti Dean (BOB)
2. Deer-Orchard Fest Rob Shite - Donna Tedford

3 YEARS & UNDER 5 (1)
1. Lake Country Snofest - Sara Jane Grazier (RGCH)

SIRE & SON
1. Glory Tun Farm - Sara Jane Grazier


 

SENIOR DOE SHOW
YEARLING MILKERS: (4)
1. Fox-Trot 1st Class - Laura Warner
2. Fox Trot Trace - Laura Warner
3. Jug-Tevern Meadow Tatiana - Brenda Corey

2 YEAR OLD MILKERS (7)
1. Willow run Hallmark Marshmellow - Dennis & Patti Dean
2. Coxes Creek Acre Janie Sue - Sara Jane Brazier
3. Fox-Trot Fizz - Laura Warner

3 YEARS & UNDER 5 (5)
1. Willow Run Merit Eclair - Dennis & Patti Dean (GCH)
2. Pebble Hill F Leah - Felicia Beasley
3. Willow Run Tess - Dennia & Patti Dean

5 AND OVER MILKERS (1)
1. Mother Earth Veruska - Brenda Corey

CHAMPION CHALLENGE 2+ GCH
1. CH WSU/VMP Too Beautiful for You (BOB)
2. Willow Run Merit Eclair - Dennis & Patti Dean
3. Fox Trot Frisbe - Laura Warner



GROUP CLASSES
JUNIOR BEST THREE FEMALES 
1. Donna Tedford

SENIOR BEST THREE FEMALES
1. Dennis & Patti Dean
2. Laura Warner

DAM & DAUGHTER
1. Laura Warner


DISTRICT IV 

June 19,1999 
Rosnolt, Wisconsin
Judge: Mark Considine

Total No Junior does: 14
Total No Senior does: 12 (14)
Total No bucks:  6

GCH Junior Doe 
Le Clare Farm Fire Carrie

RGCH Junior Doe
Maple Oak Showbiz Star Pegasus

GCH Senior Doe
One Oak Hill Fire Swelter

RGCH Senior Doe
Carey's Jessica

Best Of Breed Senior Doe
GCH Rudy Valley Sweet As Honey

GCH & Best Buck in Show
 Kapra Vista Marquis Defender
 

JUNIOR DOE SHOW
CLASS #1 (2)
1. Buckwheat Country Butterscotch - Andrea Lyman
2. Brianair's March - Brian Seefeld

CLASS #2 (3)
1. Maple Oak Snowbiz Star Pegasus - (RJr CH)
2. Kikadee Hill Clearly Royal
3. Kikadee Hill Sunny Jenetta

CLASS #3 (1)
1. LeClare OX Victoria - Le Clare Farm

CLASS #4 (8)
1. LeClare Farm Fire Carrie - Le Clare Farm (Jr GCH)
2. LeClare Farm Fire Fairy - Le Clare Farm
3. Heart-N-Soul's Juls Gloria - Scott Anderson



BUCK SHOW
JUNIOR BUCKS - birth to 6ml (2)
1. Hillside Hobby's Fade's Farrel - Lisa Tonn
2. Brianair's Mickey - Brian Seefeld

SENIOR BUCKS 
YEARLING BUCKS (3)
1.Kickadee Hill Jeannie's Boris - Joshua Kaplewski (RGCH)
2. Hillside Hobby Fade's Fabian - Alisa Tonn
3. des Ruhigestelle Equistar - Joshua Kaplewski

5 & OVER (1)
Kapra Vista Marquis Defender (GCH & BBIS)


SENIOR DOE SHOW
YEARLING MILKERS: (0)

2 YEAR OLD MILKERS (5)
1. LaClare Farm Perfect Ann - Larry Hedrich
2. LaClare Farm Fire Susie
3. Heart-N-Soul's Mass's Gwen - Scott Anderson

3 YEAR OLD MILKERS (3)
1. One Oak Hill Fire Swelte r - Larry Hedrich (GCH)
2. Carey's Jessica (RGCH)
3.Singing Spruce Mogul Peregrine - Larry Hedrich

4 YEAR OLD MILKERS (3)
1. One Oak Hill Perfect Spendor - Larry Hedrich
2. LaClare Farm Spice O Summer - Larry Hedrich
3. Singing Spruce Liaison Linnea - Larry Hedrich

5 & OVER (1)
1. Vandermissen Ivory Gold

CHAMPION CHALLENGE 2+ GCH
1. GCH Rudy Valley Sweet as Honey - Lisa Carey (BOB)
2. CH Hillside Hobby Ser Denton Fade - Alisa Tonn
3. One Oak Hill Fire Swelter - Larry Hedrich


 

DISTRICT V

June 20, 1999
Tonganoxie, Kansas
Judge: Tamara Taylor

Total No Junior does: 27
Total No Senior does : 25
Total No Bucks: 10

GCH Junior Doe 
Child's Acres Tess/Dom Ashling

RGCH Junior Doe
Mighty Goats Matty

GCH Senior Doe & Best Doe in Show
Triple S Farms HCF Jewel

RGCH Senior Doe
Triple S Farms ELES Lena

GCH Buck 
Two Ceders Luke

RGCH Buck 
Two Ceders Karman

JUNIOR DOE SHOW
CLASS #1 (3)
1. Child's Acres Tess/Dom Ashling - Loftus Family (Jr GCH)
2.Child's Acres Tess/Dom Tipperary - Loftus Family
3.Child's Acres Tess/Dom Tara

CLASS #2 (8)
1. Triple S Farms KLL Mira - Nancy Songs
2. Triple S Farms BNLD Matty - Nancy Songs
3. Nida's Mila - Judy Nida

CLASS #3 (9)
1. Mighty Goats Matty - Teresa Nida  (RJr CH)
2. Triple S Farms LYJW Magic - Nancy Songs
3. The Hedge Havens Milly - Jean Johns

CLASS #4 (6)
1.The Nida's Lisa - Judy Nida
2.Kid-Patch KPKO Kallie's Lois - Robert Houghtaling
3. Kid-Patch KPKO Karrie's Liz - Robert Houghtaling


BUCK SHOW
BIRTH TO 6 MONTHS (3)
1. Nida's Mack - Judy Nida
2.*B Rocky Run Wolf's Cavalier - Nancy Songs
3. Child's Acres Angel/Dom Anlon - Loftus Family

SENIOR BUCKS
YEARLING (4)
1. Two Cedars Luke - Teresa Nida (GCH)
2. Triple S Farms KF Lancy - Nancy Songs
3. Triple S Farms KF Lance - Nancy Songs

2 YEAR OLDS (1)
1. Two Cedars Karman - Jim Roach (RGCH)

3 AND UNDER 5 YEARS OLD (2)
1. des Ruhigestelle Trojan - Nancy Songs
2. Graceful Day Dreamer - Katherine Oppenheimer


SENIOR DOE SHOW
YEARLING MILKERS (12)
1. Triple S Farms ELES Lena - Nancy Songs (RGCH)
2. Nida's Lila - Judy Nida
3. Triple S Farms DRTPJZ Loralee - Nancy Songs

2 YEAR OLD MILKERS (7)
1. Prairie Queen C Bee - Nancy Songs
2.Triple S Farms SSRZADO Keesha - Nancy Songs
3. Nida's Kandy - Judy Nida

3 AND UNDER 5 (5)
1. Triple S Farms HCF Jewel - Nancy Songs (GCH)
2. The Hedge Havens Becca - Jean Johns
3. The Hedge Havens Brie - Jean Johns

5 AND OVER (1)
1. Child's Acres Debee's April Fool - Loftus Family


GROUP CLASSES
JR GET OF SIRE 
1. Dan Loftus Family
2. Nancy Songs

DAIRY HERD
1. Nancy Songs


DISTRICT VI  
DISTRICT VII 

May 29,1999
Chehallis, Washington
Judge: Andrew Smith

Total No Junior does: NA
Total No Senior does : 33 (36)
Total No Bucks: 12

GCH Senior Doe 
Washoe Zephyr Baquette's Bagel

RGCH Senior Doe
Rocky Run Jessie's Scamp

Best Of Breed Senior Doe
GCH Klisse's NL Secret of Hope

GCH Buck
Snowbird Blue Seawolf

RGCH Buck 
des Ruhigestelle Travers

Dairy Herd
Rocky Run

JUNIOR DOE SHOW
NA

BUCK SHOW

JR BUCKS March 15 & younger (1)
1. Rocky Run LC's Rogue - Hendrickson (JrCH)

UNDER ONE YEAR (4)
1. PJ's Mountain View Warlock - Johnson
2. Talache's Snoqualmire - Goodey
3. Klisse's DRD Image of Hope - Goodey

SENIOR BUCKS:
YEARLINGS (3)
1. PJ's Mountain View Apollo - Johnson
2. Washoe Zephyr Comstock Lode - Gann
3. Wil-O-Acres Lancelot - Glunt

3 & UNDER 5 (3)
1. Snowbird Blue Seawolf - Hendrickson (GCH)
2. des Ruhigestelle Travers - Gann (RGCH)
3. Orangewood's Clara's Classic - Gann

OVER 5 (1)
1. Wil-O-Acres Fredric - Glunt


GROUP CLASSES
DAIRY HERD
1. Rocky Run - Pat Hendrickson
2. Gold Banner - Peggy Sanford
3. Klisse's - Klissee Goodey

DAM & DAUGHTER
1. Klissee Goodey
2. Peggy Sanford
3. Peggy Sanford

PRODUCE OF DAM
1. Brightness of Hope - Klissee Goodey
2. entry  - Pat Hendrickson
3. entry  - Peggy Sanford


SENIOR DOE SHOW
YEARLING MILKERS (7)
1.Rocky Run Jessie's Scoundral - Hendrickson
2. Honah Lee Tiara - Hill
3. Rocky Run Dyna's Salacious - Hendrickson

2 YEAR OLD MILKERS (12)
1. Rocky Run Jessie's Scamp - Hendrickson (RGCH)
2. des Ruhigestellr Leota - Acton
3. Gold Banner GBS Kess - Sanford

3 YEAR OLD MILKERS (7)
1. Gold Banner TCC Jennifer - Sanford
2. Loughlin's Playtime - Loughlin
3. PJ's Mountain View Miss Pixie - Johnson

4 YEAR OLD MILKERS (3)
1. Klisse's PM Illusion of Hope - Goodey
2. Loughlin's Leeza - Loughlin
3. des Ruhigestelle Tessa - Larson

5 YEARS & OVER (4)
1. Washoe Zepher Baquette's Bagel - Gann  (GCH)
2. Loughlin's Spirit - Loughlin
3. Washoe Zephyr Domaine Chandon - Gann

CHAMPION CHALLENGE (3 + GCH)
1.GCH Klisse's NL Secret Of Hope - Klisse Goodey
2. GCH Wil-O-Acres Fredrica - Glunt
3. Washoe Zephyr Baquette's Bagel - Gann


DISTRICT VIII
Updated 12/17/99

Cheryl Landeck
Saanen Specialty Show Chair
08N220 McGough Road
Maple Park, IL 60151
815-751-0991
calandeck@aol.com