2005 NSBA Saanen Specialty Shows


|| DISTRICT I || DISTRICT II || DISTRICT III || DISTRICT IV || DISTRICT V || DISTRICT VI || DISTRICT VII || DISTRICT VIII ||
DISTRICT I 
NO NSBA SPECIALTY SHOW IN 2005
 
DISTRICT II 
NO NSBA SPECIALTY SHOW IN 2005
 
DISTRICT III 
Georgia Dairy Goat Breeders Assoc. 
Habersham County Fairgrounds Clarkesvill Clarkesville  GA
June 4, 2005 
Judge: ?
Total # of Jr. Does in Specialty: 15 Total # of Sr.Does in Specialty: 24 Total # of Bucks in Specialty: 13
   
 
JUNIOR DOE SHOW DISTRICT III
CLASS #1  Jr kids (2) 
1
Rock Point Vatican Vacation Linda R & William Jr Pearson
2
Southerland Sweet Josephine Krystal McManus
CLASS #2 Inter kids (7)
1
Southerland Krysymay Krystal McManus
2
Decimal Place Molly Mac Mary Rigdon
3
Rock Point Holly's Larrabee Linda R & William Jr Pearson
CLASS #3 Sr kids (3)
1
Royal Flush HOH Bianca Corey Peacock
2
Royal Flush HOH Concertina Corey Peacock
3
Royal Flush HOH Lyric Corey Peacock
CLASS #4 Jr yearlg (1)
1
Decimal Place Plain Jane Mary Hart Rigdon
CLASS #5 Sr yearlg (2)
1
Southerland Milly Molly Mandy Krystal McManus
2
Violet Vale M J Lily Sara Dzimianski
GCH JR. DOE: Royal Flush HOH Bianca  Corey Peacock, San Antonio FL
RGCH JR. DOE: Rock Point Vatican Vacation  Linda R & William Jr Pearson, Hoschton GA  

SENIOR DOE SHOW
DISTRICT III
YEARLING MILKERS (8)
1
RockPoint Bahama Breeze Linda R & William Jr Pearson
2
Violet Vale Midnite Mazurka Sara Dzimianski
3
Rock Point Almo's Albilene Linda R & William Jr Pearson
TWO YEAR OLDS (6)
1
Jug-Tavern's Roman Holiday William Pearson Jr
 
2
Rock Point Voyagers Twiddledum Linda R & William Jr Pearson
 
3
Rock Point Tessys Montego Bay Linda R & William Jr Pearson
THREE YEAR OLDS (2)
1
E. Richards Pride Mara Lynn Corey Peacock
 
2
Full Cycle Temptation Fable Miguel Mora
 
FIVE & OVER  (1)
1
Rock Point Snow White Mrs Yvonne Robinson
CHAMPION CHALLENGE (8)
1
GCH Rock Point Holly Goughltly Linda R & William Jr Pearson
2
GCH Rock Point Breakfast @ Tiffanys Linda R & William Jr Pearson
3
GCH Lavista Luster Melody Corey Peacock
GCH SENIOR DOE: Jug- Tavern's Roman Holiday  William Pearson Jr, Hoschton GA  
RGCH SR. DOE:  E. Richards Pride Mara Lynn  Corey Peacock, San Antonio FL  
BEST OF BREED: GCH Rock Point Holly Goughltly Linda R & William Jr Pearson, Hoschton, GA  

BUCK SHOW
DISTRICT III
JUNIOR BUCKS
UNDER 4 MO  (3)
1
Decimal Place Thunder Ben Mary Hart Rigdon
2
Kickadee Hill Sweet Sidney Krystal McManus
 
3
Decimal Place Mozart by Brahms Mary Hart Rigdon
JUNIOR CH BUCK: Decimal Place Thunder Ben  Mary Hart Rigdon  
RESERVE JR CH BUCK: Kickadee Hill Sweet Sidney  Krystal McManus  
SENIOR BUCKS  
BUCKS 12-24 mo (3)
1
Rock Point Shirl's Shakespeare Linda R & William Jr Pearson
2
Rock Point V Captain Gallant Sara Dzimianski
3
E Richards Pride Brett PonyTrail Farm
2 & UNDER 3 YR BUCKS (2)
1
Violet Vale Brahms Aafke Parker
2
Dzimianski's V Jefferson PonyTrail Farm
3 & UNDER 5 YR BUCKS (3)
1
Dzimianski's RH Little John PonyTrail Farm
2
The Golden Brooke Fantastic Voyager Linda R & William Jr Pearson
3
Kickadee Hill Sweet Stanley Miguel Mora & Walter Sanchez
Sr 
CH Dzimianski's RH Little John PonyTrail Farm
Sr 
RCH The Golden Brooke Fantastic Voyager Linda R & William Jr Pearson
 
CH CHALLENGE (2)
1
Dzimianski's RH Little John PonyTrail Farm
2
CH Rock Point Man After Midnite Linda R & William Jr Pearson
GCH & BEST OF BREED BUCK: Dzimianski's RH Little John -  PonyTrail Farm
RESERVE CH BUCK: The Golden Brooke Fantastic Voyager  -  Linda R & William Jr Pearson
 
  GROUP CLASSES
  DAIRY HERD - Rock Point Dairy - Linda R & William Jr Pearson
  BEST UDDER IN SHOW - GCH Rock Point Holly Goughltly Linda R & William Jr Pearson, Hoschton, GA
DISTRICT IV 
NO NSBA SPECIALTY SHOW IN 2005
 
 
DISTRICT V 
Mo-Kan Dairy Goat Club 
Sedalia MO 
May 28, 2005
Judge: Dan Laney
 
Total # of Jr. Does in Specialty: 26 Total # of Sr.Does in Specialty: 18 Total # of Bucks in Specialty: 14
   
JUNIOR DOE SHOW DISTRICT V 
CLASS #1   (5) 
1
Childs Acres Irish Ballina Dan & Sue Loftus
2
Childs Acres Irish Miracle Dan Loftus Sr.
3
Cam Coo Velvet Hannalore Judy O'Neal
CLASS #2 (8)
1
Christie's Ariel Jim & Kari Trampas
2
Christie's Allison Jim & Kari Trampas
3
The Hords Victoria Jessica Hord
CLASS #3(6)
1
The Hedge Haven's Vala Jean Johns
2
Christie's I Dreamed of Jeannie Jim & Kari Trampas
3
The Hedge Haven's Victoria Eli Johns
CLASS #4  (0)
1
Decimal Place Plain Jane Mary Hart Rigdon
CLASS #5  (1)
1
The Hedge Haven's Teeka Eli Johns
CLASS #6  (6)
1
Two Cedars Tabitha Jami Burks
2
Child's Acres 2/Rud Je's Jordan Teri Loftus
3
Cam Coo That's My Dream Joyce Campbell
GCH JR. DOE:  Christies Ariel  -  Jim & Kari Trampas  
RGCH JR. DOE: Rock Point Vatican Vacation  Linda R & William Jr Pearson, Hoschton GA  
 
SENIOR DOE SHOW
DISTRICT V 
YEARLING MILKERS(7)
1
Child's Acres Bj/Dom Belleek Dan Loftus Sr
2
Christies good Golly Miss Molly Jim & Kari Trampas
3
Two Cedars Tasha Jami Burks
TWO YEAR OLDS(4)
1
Child's Acres Tara/Rudy Trinity Dan Loftus Sr
 
2
Chrisites Sammie Jo Jim & Kari Trampas
 
3
The Nida's Sugar & Spice Jami Burks
THREE YEAR OLDS(5)
1
Christies A Cherished Hope Jim & Kari Trampas
 
2
Cherrypines Billy Bob Dan Loftus Sr
3
The Hedge Haven's Rhea Eli Johns
 
FIVE & OVER  (2)
1
The Hedge Haven's Nettie Eli Johns
2
Cam Coo Lily's Calla Joyce Campbell
CHAMPION CHALLENGE (1+CH)
1
GCH Cherrypines Starry Eyed Dan Loftus Sr
2
Child's Acres BJ/Dom Belleek Dan Loftus Sr
GCH SENIOR DOE: Child's Acres BJ/Dom Belleek   -  Dan Loftus Sr  
RGCH SR. DOE:  Christies A Cherished Hope   -  Jim & Kari Trampas  
BEST OF BREED: GCH Cherrypines Starry Eyed -  Dan Loftus Sr  

BUCK SHOW
DISTRICT V 
JUNIOR BUCKS
UNDER 0 - 6 MO (6)
1
Christies Gen-U-Wine
2
Child's Acres Irish Garda Dan Loftus Sr
 
3
Child's Acres Irish Fool Dan Loftus Sr
6-12 MO (1)
1
The 4-D Farm Dusty's Tad Dustin Norberg
JUNIOR CH BUCK: The 4-D Dusty's Tad   -  Dustin Norberg  
RESERVE JR. CH BUCK: Christies Gen-U-Wine  
SENIOR BUCKS  
1 YR & UNDER 2  (4)
1
Two Cedars Tarange Jami Burks
2
Cam Coo Velvet Sam Joyce Campbell
3
AHH Hickory Hill Joseph Joyce Campbell
2 & UNDER 3 YR BUCKS (2)
1
The Christies Samson Jim & Kari Trampas
2
The Nida's Skeeter Jami Burks
3 & UNDER 4 YR BUCKS(1)
1
AHH Hickory Hill Robert Joyce Campbell
GCH BUCK:  AHH Hickory Hill Rob-  Joyce Campbell
RESERVE CH BUCK: The Christies Samson -  Jim & Kari Trampas
  GROUP CLASSES
  JUNIOR GET OF SIRE - Cherrypines Ethell/Bob Rudy  -  Dan & Sue Loftus
  SENIOR GET OF SIRE - The Hedge Haven's Tahle  -  Eli Johns
  BEST THREE FEMALES - #1Dan & Sue Loftus   #2 Jim & Kari Trampas
DISTRICT VI 
NO NSBA SPECIALTY SHOW IN 2005
 
DISTRICT VII 
Evergreen Dairy Goat Association 
Monroe WA
June 18, 2005
Judge: Jennifer Bice 
 
Total # of Jr. Does in Specialty:   1 Total # of Sr.Does in Specialty:   11 Total # of Bucks in Specialty:   0
Turnout for the District VII Specialty was very low because of an outbreak of soremouth that kept many herds awary from the show.
JUNIOR DOE SHOW DISTRICT VII
GCH JR. DOE: Up-N-At-Em Salul's Trinket   -  Lisa Enrow-Hagen  

SENIOR DOE SHOW
DISTRICT VII
YEARLING MILKERS (3)
1
Marisoli Kristin Loughlin
2
Snowbird Zahra Kate Posey
3
Snowbird Zearina Kate Posey
TWO YEAR OLDS (2)
1
Snowbird Kit Kat Kate Posey
 
2
Snowbird Trav Karma Kate Posey
THREE & UNDER FOUR (3)
1
Snowbird Kea Kate Posey
 
2
Loughlin's Dresden Kristin Loughlin
3
Snowbird Kaz Kate Posey
 
FIVE & OVER  (2)
1
Willow Run Dream Carnegie Kristin Loughlin
2
The Dawn of Hope Lisa Enrow-Hagen
CHAMPION CHALLENGE (1+CH)
1
CH Willow Run McBain Elation Kristin Loughlin
2
Snowbird Kea Kate Posey
GCH SENIOR DOE: Snowbird Kea  -  Kate Posey  
RGCH SR. DOE: Willow Run Dream Carnegie  - Kristin Loughlin  
BEST OF BREED: CH Willow Run McBain Elation - Kristin Loughlin  
 
  GROUP CLASSES
  DAIRY HERD #1 Kristin Loughlin 
  GET OF SURE - Kate Posey 
BEST 3 FEMALES - Kate Posey

 
 
DISTRICT VIII NO NSBA SPECIALTY SHOW IN 2005